If you find the answer to this question, your IQ must be at the top of the world.
"In a rice shop, the owner offers different prices for different types of rice. A 5 kg bag of rice costs 48 USD. A 10 kg bag of rice costs 92 USD and a 25 kg bag of rice costs 210 USD. How many bags of rice do you need to buy at least so that the average price of each kg of rice is 9 USD?"
This puzzle requires you to calculate how to buy rice so that the average price of each kg of rice is 9 USD. Think and calculate carefully to find the answer.
This rice buying problem will make 99.9% of people give up. (Illustration photo).
If you find the correct answer in the shortest time, scroll down to the comments to record and see how many people think the same as you.
Lam Hoang
Source: https://vtcnews.vn/bai-toan-mua-gao-khien-99-nguoi-phai-chao-thua-ar921110.html
Comment (0)